Jó szerencsét!
Arra gondoltam, hogy aki végigolvasta az eddigi bejegyzéseimet, talán szeretné megismerni mi, hol volt a régi bányaműveletekből. Tulajdonképpen ennek a bemutatására jött létre a Bányászkör és ezen belül a Tanbánya-kör.
22 km, 780 méter pozitív szint
(A színes vastag szövegrészek linkek, ahol az adott helyről több információhoz juthatsz!)
Ez a kiskörünk a szokottnál (12 km) hosszabb (22 km). Az éremátadást nem tudjuk Mogyorósbányán biztosítani, ezért kellet az útvonalat Tokodig elvinni. Cserében gyönyörű kilátópontokat és a tokodi pincevölgyben némi frissítési lehetőséget is kapsz.
A kör bejárásával a lenti érmet tudjátok megszerezni.
A régi érem képe, amennyiben még ezt gyűjtöd: Klikk!
A többi kiskör és a nagykörök bejárárásával juttok hozzá a teljes éremkollekciónkhoz.
Fotó: Turista Magazin
A kör térképe az ellenőrző pontokkal, nagyítható térképet a honlapunkon találtok:
A Tanbánya-kör a Mogyorósbányai Művelődési ház elöl indul. (1. ellenőrző pont.)
A kódot megtaláljátok a hirdető táblára csavarozva vagy a zöld sáv jelzéssel ellátot villanyoszlopra szerelve.
Innen a zöld sáv jelzésen haladva, felérve a kerítéshez elsétálunk a "Falusi bányák" területe felett. Érintjük az erdészek kopjafás emlékhelyét.
Haladunk a zöld jelzésen a volt szarkási bányaterület mellett, mely az úttól jobbra található. Leérve a domb aljára ahogy a jelzés jobbra, szinte visszafordítva kanyarodik ott mi balra fordulunk, elhagyva a jelzett utat. Egy mély szekérútra térve érünk be a faluba és a Szabadság utcán végighaladva érkezünk a Bajóti templomhoz.
Fotó: Hargitai Ágnes
Itt található a 2. ellenőrző pont.
A kódokat két helyen villanyoszlopra csavarozva találjátok:
A templom előtt jobb oldalon lévő villanyoszlopon vagy a templomtól balra visszakanyarodó jelzett út első villanyoszlopán, amin a kék négyzet jelzés is látható.
A kék négyzet jelzésen haladunk az Öreg-kői erdei pihenőhelyig. Pihenésképp érdemes felmászni a Jankovich barlanghoz és a kilátóponthoz.
Innen a kéken érünk le Péliföldszentkeresztre.
Az egyházi épületekben folyt a vájárképzés elméleti oktatása. (3.ellenőrző pont)
Fotó: Hargitai Ágnes
A templom ajtajához vezető úton indulunk lefelé majd balra fordulunk és a parkolót elhagyva érünk a látogatóközponthoz.
A kódokat a Gerecse Natúrpakhoz vezető út jobb oldalán a híd előtti Gerecse Naturpark tábla turistajelzéssekkel ellátot fa oszlopán vagy a látogató központ bejárata előtt balra, a fa hirdetőtábla oszlopon találjátok. (3.ellenőrző pont)
Újra a zöld sáv jelzést követjük, egészen a kerékpárútig. Alattunk a föld alatt terül el a "Gyertyános bányaterület". Itt kék keresztre váltunk, a balra kanyar után bal kéz felé a völgy egy része mesterséges képződmény, hiszen a Mogyorósi külfejtés területe volt. A Mogyorósi-sziklák kilátópontnál utunkat ismét a kék jelzésen folytatjuk, keresztülsétálva a pincefalun, s ahol leérünk a főútra jobbra az áthaladás előtt az Új-ebszőny bánya maradék épületei láthatók.
Fotó: Tóth Tibor könyvéből
Fotó: Ladányi András könyvéből.
Még egy nagy emelkedő a kék jelzésen a Hegyeskőre és ereszkedés után közben áthaladunk a volt hegyeskői bányaterületen.Így érkezünk meg Tokodra a Bányászemlékműhöz. (4. ellenőrző pont)
A kódot a buszmegálló esőbeállóján vagy a Bányászkör tablóra szerelve találjátok.
A dohányboltban előre átvehető az érem, hiszen ezt Mogyorósbányán nem tudjuk átadni.
Tokodot a Mária-út jelzést követve hagyjuk el. A Kosuth Lajos utcáról balra a malom utcára térünk majd az első lehetőségnél jobbra fordulunk. Innen a volt Tokod-Annavölgy vasútvonal nyomvonalán haladunk a keresztező útig, ahol jobbra térve átmegyünk a hídon és utána rögtön balra kanyarodunk. Átmegyünk a Bajnai (103.sz.) úton. A zártkertes részen haladunk tovább amíg a jobbról érkező útnál balra fordulunk és megkezdjük az emelkedőt. A jelzést követve nyílt terepre érünk, majd újra a fák közé térve lassan elérjük a keresztező kék jelzést. Ezen érünk a vissza Mogyorósbányára a kör indulópontjához. (5.ellenőrző pont).
Jó szerencsét!
2024.03.08.
Bányászat történelem 49. Mogyorósbánya bányászata
Bányászat történelem 50. Mogyorósbánya, Falusi (1828-1874)-, és Gyertyános területe 1828-1871?
Bányászat történelem 51. Mogyorósbánya (Bajót, Nyergesújfalu), Szarkás 1. rész 1839-1901
Bányászat történelem 52. Mogyorósbánya (Bajót), Szarkás 2. rész 1942-1954
Bányászat történelem 53. Mogyorósbánya, Tanbánya 1954-1994, Külfejtés 1990-1991
Alapozó bejegyzések: