Bányászkör Instant Túrák

banyaszkor

banyaszkor

Bányászat történelem 44. IV. Közbevetés: A Bányászkör Dorogon, Reimann-altáró-kör

2023. december 30. - Fődíszpinty

Jó szerencsét! Arra gondoltam, hogy aki végigolvasta az eddigi bejegyzéseimet, talán szeretné megismerni mi, hol volt a régi bányaműveletekből. Tulajdonképpen ennek a bemutatására jött létre a Bányászkör és ezen belül a Reimann-altáró-kör 12 km. 12 km, 360 méter pozitív szint (A színes vastag…

Tovább

Bányászat történelem 43. Dorog, XXI-XXII-es akna 1957-1987

Jó szerencsét! Dorog utolsó bányája volt e két akna. Természetesen az épületeknek és az Ágnes-telep házainak sincs már nyoma, de ha a területen sétálunk, a bozótharc sikeres megvívása után az emlékműveken kívül is lehet látni nyomokat az utakból, kőkorlátokból, házakból...  Az akna termelvényét a…

Tovább

Bányászat történelem 42. Dorog, VIII-as akna 1935-1960

Jó szerencsét! A dorogi VIII-as aknáról sokan gondolják azt, hogy a Kálvária tetején lévő aknatorony az. Pedig nem! Az akna a mobiltorony alatti kis sík területen volt, ahol az emlékmű is megtalálható. Az akna történetéről Molnár Márk írása olvasható a banyaszkor.hu honlapunkon. Fotó Dorogi…

Tovább

Bányászat történelem 41. Dorog, Tömedék-akna

Jó szerencsét! Ez az akna, illetve ennek a történe jól megmutatja, hogy az elemi erőkkel való küzdelem mennyire része a bányászok életének. A lenti képen látható akna telep mellett sétálunk el amikor a kék jelzésen Csolnok felé megyünk. A támfal mellett vezet az út, ez még a mai napig látható,…

Tovább

Bányászat történelem 40. Dorog, Samu-akna 1891-1960

Jó szerencsét! Az akna szénmezeje, bár vetődések álltal szétszabdalva, de a Henrik-hegyi vagy másképp az Ódorogi bányamező folytatása. Schmidt Sándor könyvéből: "A Samu-akna 161,4 m mély, gőz szállítógéppel, Regnier-rendszerű szivattyúval volt 2 m3 vízemelésre az akkori fogalmak szerint modernül…

Tovább
süti beállítások módosítása