Jó szerencsét!
Arra gondoltam, hogy aki végigolvasta az eddigi bejegyzéseimet, talán szeretné megismerni mi, hol volt a régi bányaműveletekből. Tulajdonképpen ennek a bemutatására jött létre a Bányászkör és ezen belül a Lencsehegy-kör.
11 km, 510 méter pozitív szint
(A színes vastag szövegrészek linkek, ahol az adott helyről több információhoz juthatsz!)
A kör bejárásával a lenti érmet tudjátok megszerezni.
A többi kiskör és a nagykörök bejárárásával juttok hozzá a teljes éremkollekciónkhoz.
Fotó: Turista Magazin
A kör térképe az ellenőrző pontokkal, nagyítható térképet a honlapunkon találtok:
Ez a kör a számunkra kedves bányászati emlékhelyek megtekintésén kívűl, talán a Pilis északi nyúlványának a legszebb kilátóhelyeit is felfűzi. Ehez mérten persze a legtöbb szintet is e kör bejárói teszik meg túrájuk során.
A kör kezdőpontja az Esztergomi utca-Bánk Bán utca kereszteződésénél lévő kis téren található Bányászemlékhely. (1. ellenőrző pont)
Ha háttal állunk az emlékműnek akkor jobbra indulunk felfelé, a "névtelen" utcán érünk az Iskola utcához. Ezen haladva jutunk el a templomhoz vezető Temető utcához és a temetőben megkereshetjük a Bányásírokat, mely a Lencsehegyi bányasszerencsétlenségben elhunytaknak állít emléket. A kódot a temető mindkét bejáratának közelében elhelyeztük. Ha a temető zárva van kikerülhető a Temető-utcán és az abból jobbra kiinduló földúton. (2. ellenőrző pont)
Innen egészen a Pilis gerincéig követjük az itt-ott nehezen járható és jelzésekben szegény zöld + jelzést. Ez a híres-hírhedt Postás út.
A gerincen a zöld sáv keresztezésnél a balra fordulás előtt találjuk a kódot. (3. ellenőrző pont)
Innen a zöld jelzést követve, erről rövid kitérőket téve kedvünkre válogathatunk a kilátóhelyek közül, de a kódot az Öreg-szirtnél találjuk. Balra a merededélyen kell felkaptatni, érdekes, de nem hivatalos piros-fekete jelzéseket lehet itt-ott találni. (4. ellenőrző pont.)
A zöld jelzést követve a Pálos-kert érintésével jutunk le a Szőllészeti útra majd ezt elhagyva jobbra a Cseresznyéskert úton haladva (ez késöbb földúttá változik) érünk bele a kőbánya szervízútjába. Itt jobbra majd a meddőhányó oldalánál balra térve felmászunk a meddőhányóra, de a kőbánya területére a belépés szigorúan tilos. (5. ellenőrző kód)
Visszatérve a szervízútra azon ereszkedünk le a sorompóig, a Lencsehegy I és LencsehegyII bánya volt bejáratának a közelébe. (6. ellenőrző pont)
(Innen kalandos, kissé nehezen követhető az útvonal, amennyiben erre nincs kedve valakinek, akkor csak a legrövedebb úton sétáljon vissza a kör induló pontjához.)
Lefelé indulunk a bitumenes úton, majd a fás rész után balra egy gyenge traktorúton megyünk tovább, ezt követve jobbra kanyarodunk és egy tanya rossz kerítése mellet érünk vissza a zártkertes övezethez és a Szőllészeti út keresztezéséhez. Itt jobbra fordulunk majd az első földútnál ami letér a bitumenes útról balra térünk. Egy kis dombocska megmászása után következik egy"s" kanyar jobbra-balra, majd egy rövid szakasz után lefele jobbra és a földutas kereszteződésnél jobbra fordulva érünk le az óvóda kerítése mellé. Egy utolsó jobbos után érünk az Iskola utcára, ahonnan már csak néhány lépés az emlékmű, vagyis a kör induló pontja. (7. ellenőrzö pont)
Jó szerencsét!
2024.01.27.
Bányászat történelem, 45. Kesztölc bányászata 1970-2003
Bányászat történelem, 46. Kesztölc, Lencsehegy I. 1970-1986
Bányászat történelem, 47. Kesztölc, Lencsehegy II. 1982-2004
Alapozó bejegyzések: