Jó szerencsét!
A bánya történetét két könyv és nyílván több újságcikk dolgozza fel, a lényeges adatok Tóth Tibor és Ladányi András könyvéből származnak.
Fotó: Pick József gyűjteménye.
Térkép Tóth Tibor könyvéből:
Fotó: Pick József gyűjteménye
Lencsehegy I-es bánya időrendje Tóth Tibor könyvéből
1970. A szállító lejtősaknát 305 m-es, a léglejtős-aknát 285 m-es hosszban hajtották ki TH gyűrű, illetve betonidomkő falazattal biztosítva.
Fotó: Pick József gyűjteménye
1971. A szállító lejtakna elérte a +185 szintet, ahol 250 m hosszú alapvágat készült el. A léglejtakna +130 szintjén 270 m légvágat készült. A + 130-as szinten szivattyúkamrát építenek 4 m3/p kapacitással. A szállító lejtősakna +193 szintjén csapásmenti szállítóvágatot képeztek ki és összekötve a +216 szinti kutatóvágattal megkezdik az 1-1,2 m-es Il-es és az 1,6-1,8méteres III-as telep lefejtését.
A + 130-as szintről hajtott gurítóval a +137 szinten megütik az V-ös telepet, amelyben csapásvágatot hajtanak Ny felé. A három pados V-ös telep 2,8-3,2 m vastagságú. 1000 m3/p teljesítményű szellőztetőt szerelnek fel; elkészül a műút.
Kép: Ladányi András könyvéből
1972. A + 130-as szinten elkészül a robbanóanyagraktár és megindul a Ny-i irányú feltárás. A külszínen elkészül a műhely épülete.
1973. Kiépítik a tűzvédelmi iszap és vízvezeték hálózatot. Külszínen elkészült a vízmű, a csatornahálózat, a műhely és a porta, megkezdődik a csilleforgalmi épület alapozása, elkészül a széntároló bunker. Üzemeltetésre átadják a szállító lejtősaknát (a végleges szállítóberendezésével), a széntároló bunkereket és az előosztályozót.
Elkészült a fürdő, a lámpakamra, a kazánház, a külszíni transzformátor ház. Üzembe helyezik a 3000 m3/p teljesítményű ventillátort.
Fotó: Pick József gyűjteménye
1975. Az alapvágattól É-ra frontfejtésekkel művelték az V-ös telep két- helyenként három padját. A felső padban sikerrel alkalmazták a széngyalut. A II. félévben elkészül a léglejtősakna személyszállító berendezése. Júl. 1-vel befejeződik a Lencsehegy beruházási programjának megvalósítása.
1977. A K-i mező +95 szintjén, K-i irányban, a határpillérben és az üzemhatáron túl is folytatták a kutatást. Siklómezőt képeztek ki. A mezőrész V-ös telepét frontfejtéssel, az I., II. és III-as telepet-kisebb területen-
kamrafejtésekkel művelték. A frontfejtésben széngyalut üzemeltettek. Első ízben alkalmaztak sűrítettlevegős munkahengereket az egyedi acéltámok beépítésének megkönnyítésére.
1978. A +96 szintről a + 26-os szintig mélyítik le a K-i III-as ereszkét. Az itt talált telepek közül
csak az V-ös volt műrevaló. Ennek fejtési előkészítését végezték el.
1979. A K-i mezőben befejezték a III-as ereszkeikutatásokat, megkezdték a terület fejtését és előkészítették (V-ös telepben) a K-i ereszke és a robbantóanyag-raktár pillérének fejtését. Az utóbbi terület művelését októberben kezdték vegyesbiztosítású, iszaptömedékes frontfejtéssel.
1980. A DNy-i mező feltárását és előkészítését ÉNy-i irányban folytatták. A +67-es szinten ütötték meg az I-es telepet, amelyben acéltámos frontfejtést alakítottak ki. A frontfejtés egy szakaszának 1980. május 9-én
történt összeomlása súlyos tragédiát okozott: 6 bányász életét követelte.
1981. A mezőben szállítási rekonstrukciót hajtanak végre. Az V-ös telepben a -10-es szintig hatolnak le. A fakadó rétegvizek kezelésére szivattyúkamra építése válik szükségessé.
1982. A +130-as szintről megkezdik a Lencsehegy II lejtősakna kihajtását a második támadási pontról.
1983. A bányamezőben kutatás már nem folyik, a már előkészített telepeket fejtik.
1985. A maradék területeken a Lencsehegy II bányamezőben bevezetni tervezett új tecnológiákat használják. Év égén a két bányamezőt összevonják, és a területet Lencsehegy II-ről művelik.
Jó szerencsét!
2024.01.12.
Bányászat történelem, 45. Kesztölc bányászata 1970-2003
Alapozó bejegyzések: