Bányászkör Instant Túrák

banyaszkor

banyaszkor

Bányászat történelem 31. III. Közbevetés: A Bányászkör Csolnokon

2023. szeptember 29. - Fődíszpinty

Jó szerencsét! Arra gondoltam, hogy aki végigolvasta az eddigi bejegyzéseimet, talán szeretné megismerni mi, hol volt a régi bányaműveletekből. Tulajdonképpen ennek a bemutatására jött létre a Bányászkör és ezen belül  a csolnoki Borókási kör.  13 km, 345 méter pozitív szint (A színes vastag…

Tovább

Bányászat történelem 30. Csolnok, XIII-as lejtakna 1938-1974 és XIV-es akna 1945-1969

Jó szerencsét! A Magos-hegy déli oldalán talált széntelepek lefejtéséhez több aknát (IX-es, XII-es, XII/a) is üzemeltettek, sőt majd a Sárisápi XX-XXI-es aknákat is ezen szénvagyon kitermelésére építették meg. Fotó: Solymár Judit gyűjteménye Erre a területre épült a XIII-as lejtakna és a XIV-es…

Tovább

Bányászat történelem 29. Csolnok, XII-es akna 1937-1974, XII/a-akna 1961-1974

Jó szerencsét! Az aknák a Magos-hegyen túli, a IX-es aknából nem elérhető paleocén telepek művelését szolgálták. Az időrend szokás szerint Tóth Tibor könyvéből származik.  Fotó: Solymár Judit gyűjteménye "1937. december 6-án kezdték meg XII-es akna mélyítését a IX-XIV-es aknák alatti alsó…

Tovább

Bányászat történelem 28. Csolnok, IX-es akna 1935-1970

Jó szerencsét! Az akna részletes története megismerhető Molnár Márk írásából, melyet a banyaszkor.hu honlapunkon találtok meg. Fotó: Solymár Judit gyűjteménye. A IX-es akna története összefonódott az itt létrehozott munkatáborral.  Idézet Márktól: "A IX-es akna történetében az egyik…

Tovább

Bányászat történelem 27. Csolnok, VI-os-VII-es akna 1930-1968

Jó szerencsét! Az akna részletes történetét a banyaszkor. hu honlapunkon olvashatjátok, azt a szöveget Molnár Márk írta. Fotó: Dorogi Könyvtár Helytörténeti gyűjteménye Pick József gyűjteményéből, kiszínezve: A VI-os akna története összefügg a Reimann (I-es)-aknával. A szénmező fejtése innen…

Tovább
süti beállítások módosítása